Cebulki kwiatowe kwitnące na zimę

Zima nie musi sprawić, że Twój ogród będzie wyglądał na pozbawiony życia. Nicola Clements wybiera pięć najlepszych roślin cebulowych kwitnących zimą, które warto posadzić, aby uzyskać kolorowy pokaz na początku roku.

Zima w ogrodzie nie musi być nudna


Długie, chłodne dni zimy często oznaczają, że ogrodnicy odkładają swoje narzędzia, aby zrobić sobie tak potrzebną przerwę. Jednak ta najzimniejsza z pór roku daje wiele możliwości stworzenia radosnej, sezonowej ekspozycji, niezależnie od pogody. Wybraliśmy nasze ulubione rośliny cebulowe kwitnące zimą, które podniosą na duchu nawet w najbardziej szare dni.

Top 5 roślin cebulowych kwitnących zimą

1. Cyklamen


Popularna zimowa bylina zielna, cyklamen dodaje przyciągający wzrok kolor, gdy niewiele innych roślin kwitnie. Całkowicie mrozoodporny cyklamen gwarantuje radość późną zimą i wczesną wiosną. Cyclamen hederifolium i Cyclamen coum są doskonałym wyborem, tworząc radosne różowe i magentowe dywany z ich wspaniałych dużych kwiatów i bluszczowatych, zróżnicowanych liści. Dodaj cyklamen do doniczek lub posadź w rabacie ogrodowej wraz z zimowymi aconitami, pierwiosnkami i przebiśniegami, aby uzyskać oszałamiającą zimową ekspozycję.

2. Przebiśnieg (Galanthus nivalis) 


Przebiśniegi to jedne z pierwszych kwitnących bylin, które co roku wchodzą na rynek. Te małe białe kwiatki symbolizują nadzieję i obiecują, że wiosna jest już niedaleko. Dzięki delikatnie opadającym, dzwonkowatym kwiatom, nieskazitelnie białe, przypominające płatki działki przebiśniegów z pewnością stworzą efektowny spektakl. Przebiśniegi stały się modne w epoce wiktoriańskiej i od tamtej pory są podstawą angielskich ogrodów wiejskich. Ponad 2500 odmian do wyboru sprawia, że każdy ogród znajdzie coś dla siebie.

3. Krokus


Widok krokusów przebijających się przez twardą ziemię późną zimą daje pewność, że cieplejsze dni są już blisko. Choć krokus jest niewielki, jest to jedna z najodporniejszych bylin kwitnących zimą. Potrafią przetrwać nawet najzimniejsze mrozy. Technicznie rzecz biorąc, krokus jest raczej rośliną krzewiastą niż cebulą, ale musieliśmy go uwzględnić! Połącz Crocus tommasinianus, o żywych, fioletowych kwiatach, z żółtymi, złotymi odcieniami Crocus chrysanthus. Ten ostatni jest bardziej trafnie znany jako krokus śnieżny ze względu na jego kolorową ekspozycję od lutego do marca.

4. Irys zimowy (Iris unguicularis)


Irysy nie są pierwszymi roślinami kwitnącymi zimą, które przychodzą na myśl, ale nie trzeba czekać do lata, aby cieszyć się ich dramatycznymi kwiatami. Irys unguicularis lub Irys algierski, jak jest bardziej znany, pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, ale z powodzeniem znosi łagodne zimy. Ta pachnąca bylina, którą najlepiej uprawiać na obwódkach, w pojemnikach i na brzegach, wymaga ochrony przed bardzo surowymi warunkami i dobrze rozwija się w osłoniętym miejscu. Przy odrobinie troski, Winter Iris wynagrodzi Twoje wysiłki ciągłą ekspozycją błękitów, fioletów i bieli. Można je podziwiać w ogrodzie lub włączyć do pokazów kwiatów ciętych, aby cieszyć się nimi w domowym zaciszu.

5. Narcissus 'Spring Dawn'


Większość żonkili kwitnie w marcu, więc może upłynąć sporo czasu, zanim zobaczymy ich słoneczne główki rozświetlające nasze ogrody. Jednak dla tych, którzy nie mogą się doczekać nadejścia wiosny, Narcissus 'Spring Dawn' oferuje delikatny przerywnik w postaci wdzięcznych, kremowo-cytrynowych kwiatów. Ta uniwersalna bylina, kwitnąca już w styczniu, doskonale nadaje się do sadzenia w pojemnikach, upiększania obwódek i naturalizacji trawników. Wspaniały kontrast stanowi odmiana 'February Gold', która zaczyna kwitnąć w ogonku 'Spring Dawn', tworząc spektakl z jaskrawożółtymi trąbkami, które podniosą każdego na duchu.

Tagi artykułu:
Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Dom i ogród

Zima nie musi sprawić, że Twój ogród będzie wyglądał na pozbawiony życia. Nicola Clements wybiera pięć najlepszych roślin cebulowych kwitnących zimą, które warto posadzić, aby uzyskać kolorowy pokaz na początku roku.Zima w ogrodzie nie musi być nudnaDługie, chłodne dni zimy często oznaczają, że ogrodnicy odkładają swoje narzędzia, aby zrobić sobie tak potrzebną przerwę. Jednak ta najzimniejsza z pór roku daje wiele możliwości stworzenia radosnej, sezonowej ekspozycji, niezależnie od pogody. Wybraliśmy nasze ulubione rośliny cebulowe kwitnące zimą, które podniosą na duchu nawet w najbardziej szare dni.Top 5 roślin cebulowych kwitnących zimą1. CyklamenPopularna zimowa bylina zielna, cyklamen dodaje przyciągający wzrok kolor, gdy niewiele innych roślin kwitnie. Całkowicie mrozoodporny cyklamen gwarantuje radość późną zimą i wczesną wiosną. Cyclamen hederifolium i Cyclamen coum są doskonałym wyborem, tworząc radosne różowe i magent...