Sprawdzone metody na skuteczne pranie pieluszek wielorazowych

Choć pranie pieluszek wielorazowych wydaje się być skomplikowane, wcale tak nie jest! Wystarczy, że zapoznasz się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi pieluch z danego materiału. Sprawdź, które najbardziej Ci odpowiadają i przeczytaj nasze porady. Dzięki temu pieluszki będą pozostawały dłużej w doskonałym stanie.

W jaki sposób przygotować pieluszki przed praniem w pralce? 

Należy zacząć od momentu, w którym ściągamy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie mają woni moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i powtórnie użyć przy kolejnej wymianie pieluch. Odnosi się to również do otulaczy z systemem SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.

Podczas oczekiwania na wrzucenie ich do pralki można je umieścić w worku PUL lub w wiaderku z przykryciem, o ile nie jest szczelnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, dlatego nie ma konieczności płukania ich pod wodą przed praniem, ale oczywiście nic się nie stanie jeśli tak zrobimy. W kwestii kupek starszych dzieci wymagane jest zmycie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalne papierki umiejscowione w pieluszce, ale w większości przypadków wystarczający będzie strumień zimnej wody. Duża część rodzin wykorzystuje obecność bidetki, czyli małej słuchawki umieszczonej przy bidecie, żeby sprawnie zmyć zawartość pieluszki.

Czy pranie PULu, wkładów, tetry i formowanek jest konieczne? 

W kwestii wszelkich wkładów i innych chłonących części oraz pieluszek z materiałem PUL, sprawa wydaje się być stosunkowo łatwa, należy tylko kierować kilkoma zasadami. Jeśli producent nie zasygnalizował inaczej, powinieneś na początku dokładnie przepłukać pieluszki bez jakichkolwiek środków czyszczących. To umożliwi usunięcie moczu zalegającego w pieluszkach. Początkowy etap można wybrać jako oddzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale konieczne jest upewnienie się, że po zakończeniu prania woda zostanie usunięta.

Następnie czas na właściwy program prania: musi być dość długie i odbywać się w ciepłej temperaturze wody: 40°C z wymaganym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez konieczności zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Stosujemy tylko proszek do białych tkanin z niewysoką, poniżej 5%, zawartością środku myjącego, z kolei z wybielaczami optycznymi posiadającymi w składzie tlen.

Po co odkażacz podczas prania pieluszek wielokrotnego użytku?

Dbałość o higienę to niezbędna sprawa, stąd pieluszki wielokrotnego użytku muszą być prane starannie, z możliwym odkażeniem wszelkich bakterii. Temperatura 60° zachowana przez kilkadziesiąt minut wystarczy, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.

W kwestii niższych temperatur niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych, ekologicznych i niewywołujących podrażnień proszków odkażających. Ich pojedynczy koszt nie jest duży, i dla bezpieczeństwa można je również wsypywać do prania w wyższej temperaturze. Po zakończonym programie prania należy rozwiesić pieluszki, osuszyć, i już można ponownie je wykorzystać. PUL jest podatny na wysokie temperatury, stąd nie warto go wystawiać na działanie promieni słonecznych i powieszać blisko grzejnika.

Skuteczne rozwiązania na pranie wełnianych pieluszek 

Naturalny materiał, który daje powłokę wodoodporną i który oddycha – wełna ma wiele zalet. Potrzebuje ona odmiennego podejścia i generalnie nie jest odpowiednia do prania w pralce, bo pojawia się ryzyko sfilcowania otulaczy, gatek lub longów. Pocieszeniem jest to, że wełnę pierzemy co dłuższy czas.

W przypadku wełnianych pieluszek lanolina chroni je przed przemakaniem. Dzięki temu wystarczy je przewietrzyć, zamiast prać przed każdym użyciem. W przypadku znacznych zabrudzeń należy prać je ręcznie. Pamiętaj jednak, aby nie wykręcać ani wyciskać materiału, a także nie umieszczać go w pobliżu grzejnika, co może uszkodzić strukturę pieluszki.

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Rodzina i dzieci

Choć pranie pieluszek wielorazowych wydaje się być skomplikowane, wcale tak nie jest! Wystarczy, że zapoznasz się z najważniejszymi kwestiami dotyczącymi pieluch z danego materiału. Sprawdź, które najbardziej Ci odpowiadają i przeczytaj nasze porady. Dzięki temu pieluszki będą pozostawały dłużej w doskonałym stanie.W jaki sposób przygotować pieluszki przed praniem w pralce? Należy zacząć od momentu, w którym ściągamy zabrudzoną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie mają woni moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i powtórnie użyć przy kolejnej wymianie pieluch. Odnosi się to również do otulaczy z systemem SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.Podczas oczekiwania na wrzucenie ich do pralki można je umieścić w worku PUL lub w wiaderku z przykryciem, o ile nie jest szczelnie zamykane. Kupki mleczne rozmywają się w wodzie, d...