Spływ kajakowy - Co przyda się podczas spływu?

Turystyka kajakowa to doskonały pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. Do pływania kajakiem nie trzeba posiadać specjalnych pozwoleń. Może to być zatem idealny sport dla samotnych wielbicieli wodnych wycieczek, ale także dla całej rodziny. Grunt to odpowiednie przygotowanie. poniższy artykuł będzie pomocny podczas wyboru miejsca oraz wyposażenia podręcznego plecaka. 

Spływ kajakowy — rzeką czy jeziorem?

Polska obfituje w rzeki odpowiednie do spływów kajakowych. Są rzeki, jakie potrzebują większego doświadczenia i umiejętności, ale są również właściwe dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze spływami.

Istnieją rozmaite typy spływów w zależności od typu terenu. Spływ dość płytkim strumykiem powiązane jest z częstą koniecznością przenoszenia kajaku, tymczasem spływ głęboką rzeką tego nie wymusza.

Można również wyszukać trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego powinno się w szczególności oprzeć na swoich umiejętnościach i jeżeli brak Ci doświadczenia, lepiej wybrać coś lekkiego oraz krótkiego na początek. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na dostęp do wypożyczalni sprzętu, ażeby zmniejszyć koszty przewozu kajaków.

Oferty zorganizowanych spływów. Co jest ważne przy wyborze firmy?

  • w szczególności stopień trudności spływu kajakowego;
  • lokalizacja oferowanego spływu kajakowego – z reguły firmy organizujące spływy działają w danych regionach kraju;
  • ilość instruktorów w czasie spływu;
  • co musimy przygotować na spływ (są oferty, gdzie firma organizująca zapewnia wszelkie potrzebne rzeczy, ale są również takie gdzie niektóre rzeczy takie, jak przykładowo prowiant, trzeba przygotować samemu);
  • jakość oferowanego sprzętu;
  • czy firma oferuje program obejmujący dzieci;
  • dostępność do toalet oraz pryszniców na trasie;
  • ulokowanie bagażu – przewożony w samochodzie czy w kajaku;
  • ubezpieczenie NNW.

Jak spakować swój podręczny plecak na spływ kajakowy?

Przygotowanie bagażu w szczególności zależy od długości trasy spływu kajakowego. Na jednodniową wyprawę dobrze zabrać worek wodoszczelny na drobny sprzęt elektroniczny oraz ważne dokumenty. Niezwykle istotna jest kamizelka ratunkowa!

Warto spakować także zapasowe ubranie, coś do jedzenia i picia, kurtkę przeciwdeszczową i koniecznie krem z filtrem SPF chroniący przed słońcem, a prócz tego nakrycie głowy. Przeważnie w czasie spływu jesteś nieustannie wystawiony na działanie słońca, łatwo poparzyć w ten sposób skórę czy dostać udaru słonecznego.

Wielu doświadczonych kajakarzy stanowczo odradza ubieranie klapek. Po pierwsze łatwo spadną z nóg podczas wchodzenia i wychodzenia z kajaku, po drugie nie gwarantują stabilności podczas chodzenia po nierównym terenie, przez co można narazić się na skręcenie kostki. W sklepach sportowych można zakupić specjalne buty na kajak. Są one wykonane z gumy i mają odpowiednio twardą podeszwę.

Skoro już jesteśmy na wodzie i korzystamy z pięknej pogody, aż żal byłoby nie zaczerpnąć orzeźwiającej kąpieli. Kostium kąpielowy jest nieodłącznym towarzyszem większości kajakarzy. Można w nim nie tylko pływać, ale także korzystać z promieni słonecznych podczas wiosłowania (oczywiście z odpowiednio wysoką ochroną SPF).

 

Informacje:
Ocena:
0.00/0
Oceń artykuł:

Komentarze 0

Brak komentarzy

Arykuły w kategorii Sport i rekreacja

Brak artykułów

Turystyka kajakowa to doskonały pomysł na aktywne spędzenie wolnego czasu. Do pływania kajakiem nie trzeba posiadać specjalnych pozwoleń. Może to być zatem idealny sport dla samotnych wielbicieli wodnych wycieczek, ale także dla całej rodziny. Grunt to odpowiednie przygotowanie. poniższy artykuł będzie pomocny podczas wyboru miejsca oraz wyposażenia podręcznego plecaka. Spływ kajakowy — rzeką czy jeziorem?Polska obfituje w rzeki odpowiednie do spływów kajakowych. Są rzeki, jakie potrzebują większego doświadczenia i umiejętności, ale są również właściwe dla osób rozpoczynających swoją przygodę ze spływami.Istnieją rozmaite typy spływów w zależności od typu terenu. Spływ dość płytkim strumykiem powiązane jest z częstą koniecznością przenoszenia kajaku, tymczasem spływ głęboką rzeką tego nie wymusza.Można również wyszukać trasy biegnące przez jeziora. Wybór spływu kajakowego powinno się w szczególności oprzeć na swoic...