Na czym oprzeć jadłospis niemowlaka?
Rodzice chętnie biorą odpowiedzialność za spełnienie potrzeb dziecka tuż po jego narodzinach. Jedną z ważniejszych potrzeb jest z pewnością prawidłowe odżywianie malucha. W pierwszych 6 miesiącach życia niezwykle ważne jest mleko matki. Nie ma konieczności dostarczania dodatkowych produktów. Spowodować to może problemy zdrowotne, takie jak bóle brzucha lub odruch wymiotny. Po czasie dziecko będzie potrzebowało większej ilości białka i witamin w dodatkowych posiłkach.
W jaki sposób wybrać model żywienia dla dziecka?
Maluch w momencie narodzin, przez pierwszych 6 miesięcy życia potrzebuje jedynie mleka z piersi mamy, chyba że z przeróżnych powodów karmienie piersią jest niemożliwe, w takim przypadku dostarczamy dziecku mieszanki z mleka modyfikowanego. Ten pokarm do minięcia pół roku w całości zaspokaja potrzeby smyka na składniki odżywcze. Nie ma podstaw do dokarmiania tak małego dziecka pokarmem stałym przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Wielu rodzicieli ma obiekcje, czy nie zaproponować dziecku wcześniej „czegoś konkretniejszego”, żyjąc w przekonaniu, że dziecko samym mlekiem się nie najada. Jest to tymczasem myślenie mylne – nazbyt wczesne podanie maluchom innego rodzaju pożywienia może wywołać bóle brzuszka czy wywołać odruch wymiotny, krztuszenie się, dławienie. Z czasem będzie rosło zapotrzebowanie dziecka na większe ilości białka, żelazo, witaminy A, D, E lub cynk, zawarte w spokojnie wprowadzanych produktach dla dziecka.
Wprowadzanie nowości w diecie malucha
Jest parę kluczowych zasad, którymi się kierujemy, gdy zaczynamy wprowadzać posiłki uzupełniające mleko. Przede wszystkim przy podaniu nowego produktu obserwujmy dziecko, jak reaguje, jak smakuje nową rzecz, a także czy nie występuje po zjedzeniu reakcja alergiczna. Przy tym istotne jest także, żeby nie wprowadzać kilku produktów za jednym zamachem – w takim przypadku gdy rzeczywiście tego typu reakcja uczuleniowa wystąpi, nie będziemy mieć pojęcia, który produkt spowodował zmiany. Nie przesadzajmy z ilością jedzenia – starajmy się podać dziecku na początek po parę łyżeczek danej rzeczy. Na początku wskazane jest rozpocząć od produktów bogatych w zboża, produktów pełnoziarnistych, kasz, warzyw oraz owoców (najlepiej rozpocząć od warzyw – są trudniejsze do akceptacji przez dziecko, owoce mają słodki smak, podobnie jak mleko, więc dzieci je łatwiej zaakceptują). Nie można zrażać się początkowymi niepowodzeniami w karmieniu – maluchy często wypluwają od razu nasze propozycje, niemniej jednak nie zawsze jest to wynikiem tego, że im nie smakuje. Jest to po prostu związane z poznawaniem kolejnych smaków oraz konsystencji, które były im obce, dlatego należałoby czasami podać produkt drugi raz, czy też po kilku dniach spróbować jeszcze raz.
Produkty zakazane na początku poszerzania diety
Zrezygnujmy z niektórych rzeczy ze względu na dobro malucha, kierując się dzisiejszą wiedzą naukową, z jakiej wynika, że produktami zakazanymi będą:
- sól oraz cukier – nie powinno się podawać dzieciom żadnego z wymienionych, jak najdłużej jest to możliwe – solenie pokarmów tak małym dzieciom może wywoływać choroby nerek, natomiast używanie cukru – próchnicę, otyłość, a także złe nawyki żywieniowe w przyszłości;
- grzyby
- miód – nie można serwować dzieciom do ukończenia 12 miesiąca życia, występuje zagrożenie nabycia bakterii Clostridium botulinum;
- mleko krowie – do ukończenia 12 miesiąca życia;
- podroby – do ukończenia 3 roku życia.
Czy sól jest w stanie zaszkodzić u dzieci?
Czasy, kiedy nasze babcie stosowały sól w pokarmach dla dzieci i nie stanowiło to problemu, odchodzą w zapomnienie. Dziś ważne jest to, co mówią eksperci oraz jaką wiedzę dokumentują w tym zakresie. Wiele rodziców wciąż nie ufa zaleceniom pediatrów czy dietetyków, twierdząc, że zasady co do niektórych produktów są zbyt restrykcyjne. Czy w dobie tak fachowej wiedzy nie warto zatem zgodzić się z tezami dla dobra naszych dzieci? Choroby cywilizacyjne, wzrost nadwagi pośród dzieci, kłopoty z próchnicą, problemy miażdżycowe w przyszłości, to dolegliwości, z którymi przychodzi nam się obecnie mierzyć. Właśnie dlatego warto położyć nacisk na dobre żywienie naszych maluchów.